Sokol Zbyslavice - historie
Dnes je Saturday, April 20, 2024, svátek má Marcela, zítra Marcela
Poslední aktualizace: 14.4.2024

Historie oddílu

Počátek kopané ve Zbyslavicích se váže k roku 1957, kdy bylo otevřeno nové fotbalové hřiště. Rok poté byly Zbyslavice přihlášeny do soutěže a kopaná se hrála s přičiněním několika málo ochotných a obětavých funkcionářů až do roku 1965, kdy pro nedostatek hráčů bylo nutno ze soutěže odstoupit. Přestávka trvala až do roku 1972, kdy byly Zbyslavice opět přihlášeny k oficiální soutěži pořádané Okresním fotbalovým svazem. Tehdejší generace hráčů vybojovala v roce 1977 postup z tehdy nejnižší třídy do III.třídy. Tam se udrželi po dobu čtyř let. Poté ale nastal generační problém a fotbalový oddíl se vrátil do nejnižší skupiny. Zde s většími či menšími úspěchy několik sezon působil. Díky úsilí hrstky činovníků se fotbal v obci podařilo udržet a v letech 1990 až 1992 byli do okresní soutěže dokonce přihlášeni i žáci fotbalového oddílu. Právě díky tomuto mládežnickému mužstvu se v roce 1995 začala situace v klubu poněkud zlepšovat, neboť mnozí z nich postupně přešli k mužům a posílili tak výkonnost týmu. Ke zlomu došlo v sezóně 1996 / 1997. Muži postoupili do okresního přeboru a působili v něm dva roky. V sezóně 1999 / 2000 si sice opět zahráli III.třídu, ale díky reorganizaci soutěže a vybojovanému druhému místu se do okresního přeboru opět vrátili. To je na tak malý oddíl bez větších finančních prostředků v podstatě vrchol možností. Díky dobré spolupráci s obecním zastupitelstvem a radou však můžou finančně zabezpečit alespoň přepravu k utkáním. Na ostatní výbavu a činnost si v mnoha případech vydělávají hráči brigádnickou činností.

Zajímavý je i pohled do statistik klubu, kterou si pečlivě vedeme. Vyčteme z ní, že nejvíce soutěžních zápasů odehrál Mikuláš Kovařčík, 643. Druhý je s 600 starty Filip Kovařčík. Třetí pak Tomáš Novák s 494 mistrovskými utkáními. Tři nejlepší střelci klubu jsou Filip Kovařčík 336, Tomáš Novák 209 a Jiří Kovařčík 138.

V současné době náš oddíl hraje III. třídu, kde se většinou pohybujeme ve středu tabulky. V sezóně 2006 / 2007 jsme obsadili čtvrté misto v okresním přeboru, což je nejlepší umístění, jaké jsme v naši historii dosáhli. Tato sezona byla opět hodně vyrovnaná až do posledních kol.

V sezóně 2007 / 2008 jsme obsadili 11. misto. Nicméně jsme posunuli opět další historický mezník, kdy Filip Kovařčík překonal letitý střelecký rekord.

Na konci sezóny 2011 / 2012 jsme obsadili 12., nesestupové misto, ale protože jsme měli problém s počtem hráčů, rozhodli jsme se sestoupit do nižší soutěže.